
Czy zastanawialiście się Państwo nad tym jak będzie wyglądało życie na emeryturze? Czy bieda czeka na starość co piątego emeryta? Prześledźmy historię Uwe Lagoda, który przez dziesiątki lat płacił składki emerytalne w państwowej kasie. Po latach zostaje mu 320 EURO emerytury co miesiąc na przeżycie. Konsekwencją jest dyscyplina budżetowa i kontrola zakupów, których musi się, aby przeżyć z miesiąca na miesiąc. W dzisiejszym artykule zachęcamy do zapoznania się z badaniami Fundacji Bertelsmanna na temat nadchodzących dziesięcioleci. W 2036 roku będzie co piaty emeryta dotknięty biedą . Sprawdź czy będziesz jednym z nich?
Czytaj więcej: Sprawdź dlaczego warto zadbać o dodatkową emeryturę w Niemczech?

Rząd federalny Niemiec wprowadził szereg zmian na rok 2025, z których część będzie miała bezpośredni wpływ na sytuację finansową wielu obywateli.

Niemiecki parlament wprowadził ważne zmiany w przepisach dotyczących naturalizacji cudzoziemców. Oto co musisz wiedzieć
Czytaj więcej: Wielkie zmiany w Niemieckim Prawie Obywatelskim!

Czy wiesz, jakie są zasady wizyt u lekarza w Niemczech dla osób płacących za usługi medyczne we własnym zakresie? Oto co musisz wiedzieć jako Polak mieszkający w Niemczech!
Czytaj więcej: Ile kosztuje wizyta u lekarza w Niemczech, gdy płacisz z własnej kieszeni?

Od 2024 roku w Niemczech nastąpią istotne zmiany w systemie opieki zdrowotnej z wprowadzeniem GesundheitsID, cyfrowej tożsamości zdrowotnej. Będzie ona uzupełnieniem tradycyjnych elektronicznych kart zdrowotnych elektronische Gesundheitskarte (eGK), umożliwiając łatwiejsze zarządzanie danymi medycznymi i e-receptami przez smartfony.
Czytaj więcej: Nowości w Niemieckim systemie zdrowotnym dla Polaków!

Od 2024 r. zmienia się system recept w Niemczech: wprowadzane są E-recepty (E-Rezept). Teraz recepty będą dostępne elektronicznie, co ułatwi ich realizację i zapewni większą wygodę. Możliwości otrzymania E-Rezept jest możliwa dzięki aplikacji na smartfonie, dostępu do karty zdrowia pacjenta albo tradycyjna wersja papierowa z kodem QR.

Czy ktoś, kto otrzymuje zasiłek obywatelski (Bürgergeld), ma na koncie na koniec miesiąca więcej pieniędzy niż pracownik? Wraz z wprowadzeniem dochodów obywatelskich nie opłaca się już chodzić do pracy. Twierdzenia te są obecnie rozpowszechniane w sieciach społecznościowych. Ale czy to prawda? Sprawdzenie faktów.
Czytaj więcej: Zasiłek obywatelski: czy nadal warto pracować?

Ubezpieczenia zdrowotne dla osób nie posiadających do tej pory żadnego ubezpieczenia. Bez nadpłaty składek wstecz. Zadbaj o siebie i swoją rodzinę.

Korzystne ubezpieczenie zdrowotne dla osób nie posiadających do tej pory żadnego ubezpieczenia. Bez nadpłaty składek wstecz. Sprawdź nasza ofertę i przekonaj się, że dobre ubezpieczenie zdrowotne nie musi być drogie.
Czytaj więcej: Korzystne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Kontynuując cykl artykułów na temat ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech odpowiemy na najczęstsze pytanie stawian przez naszych klientów: jakie są dostępne rodzaje ubezpieczeń. Jest to szczególnie istotne dla prowadzących w Niemczech tzw. Gewerbe, czyli działalność gospodarczą. Mają oni po spełnieniu odpowiednich warunków do wyboru dwa systemy ubezpieczeń ubezpieczenie prywatne oraz ubezpieczenie ustawowe.
Czytaj więcej: Jakie są rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech