Starość na emeryturze w Niemczech

Czy zastanawialiście się Państwo nad tym jak będzie wyglądało życie na emeryturze? Czy bieda czeka na starość co piątego emeryta? Prześledźmy historię Uwe Lagoda, który przez dziesiątki lat płacił składki emerytalne w państwowej kasie. Po latach zostaje mu 320 EURO emerytury co miesiąc na przeżycie. Konsekwencją jest dyscyplina budżetowa i kontrola zakupów, których musi się, aby przeżyć z miesiąca na miesiąc. W dzisiejszym artykule zachęcamy do zapoznania się z badaniami Fundacji Bertelsmanna na temat nadchodzących dziesięcioleci. W 2036 roku będzie co piaty emeryta dotknięty biedą . Sprawdź czy będziesz jednym z nich?

Oszczędzając na żywności pogarszasz swoje zdrowie

Nasz bohater jest częstym klientem dyskontów kupującym najtańsze i najgorszej jakości produkty. Ma to swoje konsekwencje z zdrowotne. Bierze zawsze najtańszy ser z dyskontu zamiast szynki łososiowej albo zdrowych produktów bez konserwantów.  Droga kawa ląduje bardzo rzadko w koszyku zakupów, często herbata musi wystarczyć. Na życie zostaje temu renciście tylko 320 EURO na miesiąc, a to oznacza, że jest on  grupie którą eksperci określają jako zagrożoną ubóstwem.

Prześledźmy życie naszego bohatera. Płacił składki do państwowej kasy emerytalnej przez 22 lata. Pracował jako pracownik laboratorium chemicznego aby później przekwalifikować się na pielęgniarza. Pracując na etacie nie miał luksusów, ale zawsze wystarczało na godne życie.

Sytuacja diametralnie odmieniła się, gdy Uwe Lagoda w wieku 58 lat rozchorował się i stał się niezdolny do dalszego wykonywania zawodu. Diagnoza drastyczna: wczesny rencista. Teraz Lagoda otrzyuje 525 renty plus dodatki socjalne na dofinansowanie mieszkania. Z tego musi jeszcze opłacić media (wodę, prąd) oraz bilety na komunikację miejską. O bilecie do kina może zapomnieć.

Zmieniający się rynek pracy staje się problemem

Wielu przyszłych i obecnych emerytów w Niemczech jest w podobnej sytuacji jak Lagoda. I będzie ich coraz więcej. „Do 2036 roku będzie się coraz bardziej nasilać ryzyko ubóstwa na starość” - takie są przewidywania badan Fundacji Bertelsmanna. Winna temu jest całkowita zmiana świata pracy: Minijob, długie fazy okresów bez pracy oraz niskie płace są teraz coraz bardziej powszechne. Do tego dochodzi negatywny rozwój demograficzny który powoduje obniżenie emerytur.

Badania wykazują, że jako emeryci  ryzykiem ubóstwa na starość są zagrożone osoby, których miesięczny dochód netto nie przekracza 958 EUR. Z tego będą w przyszłości szczególnie dotknięte samotne kobiety, osoby bez wykształcenia oraz przebywające długo na zasiłkach dla bezrobotnych. „Aktualne debaty na temat reform emerytalnych często mijają się z rzeczywistością i nie rozwiązują podstawowych powodów biedy na starość” - krytykuje Christof Schiller, ekspert rynku pracy Fundacji Bertelsmanna. „Dyskusje na temat utrzymania pewnego poziomu emerytur nie pomagają w niczym osobom z grupy ryzyka, tym bardziej że już w w czasie pracy zawodowej nie mogli otrzymać się ze swoich dochodów”.

Ludzie na emeryturze są wykluczeni z życia społecznego

Dzisiaj nie zastanawiamy się nad tym co oznacza bieda na starość, ale popatrzmy na Uwe Lagodę. Początkowo dawał sobie radę. „Szafa była dobrze zapełniona, można było wyjść z domu i nie trzeba było się wstydzić”. W międzyczasie jednak ubrania się zużyły i prawie ze nie ma możliwości uczestniczyć w życiu społecznym. Bilet do kina czy teatru to luksus, na które nie może sobie pozwolić. Wykluczenie pociąga za sobą samotność i pogorszenie zdrowia. „Spotkania z przyjaciółmi w pubie stają się po prostu frustrujące, kiedy trzeba powiedzieć przy małym piwie: niestety, na więcej nie mam” - opowiada Lagoda.

Osoby samotne i wykluczone żyją krócej i są podatne na choroby

Ludzie wykluczeni wycofują się z życia społecznego i nie opuszczają mieszkania. Przez to problem ubóstwa nie jest widoczny w społeczeństwie, ponieważ ludzie wykluczeni sami usuwają się w cień i umierają w ciszy.

Badanie prognozuje co się stanie, kiedy pokolenie wyżu demograficznego, tzw. boomers przejdzie na emeryturę. To będzie zauważalne już od 2022 roku, czyli całkiem niedługi i zapewne dotknie niejednego czytelnika tego artykułu. Ubóstwo emerytów zacznie wzrastać w sposób ciągły, a nie bierzemy pod uwagę kryzysów gospodarczych. Do 2036 roku 20 procent emerytów będzie żyło na granicy ubóstwa. Jak dotąd, było to poniżej 16 procent (dane z 2015 roku). Tak więc jedna piąta emerytów będzie zagrożona w przyszłości  ubóstwem na starość.

„Brutalne przebudzenie” – aby żyć godnie na starość zabezpiecz się dziś

„Jeśli pokolenie wyżu demograficznego przejdzie na emeryturę, może to prowadzić do brutalne przebudzenie się”, mówi Aart De Geus, prezes Fundacji Bertelsmanna. „Aby system emerytalny był tez opłacalny w przyszłości, musimy dostosować go do zmieniających się warunków świata pracy”.

Uwe Lagoda czuje się już opuszczony i nie wierzy polityce, jego poglądy się radykalizują. „Oni tam są daleko od jakiejkolwiek rzeczywistości życia.” mówi. „Problemy społeczne nie są  nawet częściowo rozwiązywane.” Lagoda dostał drugą szansę, teraz działa jako wolontariusz w projektach społecznych, pracując dwa do trzech razy w tygodniu w Pomocy dla Bezdomnych. „Nie tylko, aby pomóc innym,” mówi. Jest to również dobre dla niego, tak że może przebywać wśród ludzi. „To gwarantuje, że nie zniknę prędzej czy później w moim własnym świecie.”

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach emerytalnych w Niemczech

Działając jako wiodący broker ubezpieczeniowy w Niemczech będziemy w stanie przedstawić Państwu odpowiednią formę zabezpieczenia na starość. Posiadamy bardzo korzystne oferty dodatkowych ubezpieczeń emerytalnych w Niemczech. Składki tych emerytur możemy odliczyć od podatku, zatem jest to bardzo opłacalne – lepiej płacić składki niż podatki. Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania prosimy o kontakt z naszym biurem.

Oferujemy ubezpieczenia firm

ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech allianz
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech alte leipziger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech arag
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech canada
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech europa
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech generali
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech gothaer
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech hanse merkur
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech nurnmberger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wwk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech devk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech interrisk