Ubezpieczenia w Niemczech - przewodnik po ofertach

Niemiecki rynek ubezpieczeń różni się nieco od polskiego. Taryfy ubezpieczeń mogą różnic się warunkami i zakresem, mimo tego ze posiadają podobna nazwę.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie zawsze jest łatwy, choćby z tego powodu, ze ofert jest wiele, a każda z nich ma dodatkowe warianty i opcje oraz rożnego rodzaju klauzule i wyłączenia. Zapoznaj się z rodzajami ubezpieczeń... 

W takim przypadku powinniśmy uważnie przeanalizować wszelkie oferty. Ważne przy tym jest, aby zasięgnąć porady niezależnego maklera ubezpieczeniowego, dysponującego dostępem do wielu firm ubezpieczeniowych. Propozycje maklera są wynikiem szczegółowej analizy taryf wszystkich firm, dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Porada taka powinna być bezpłatna. Wybierając najkorzystniejszą ofertę jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do kilkuset euro rocznie!

Można też skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych. Pozwalają one na wyliczenie składki, porównanie ofert i założenie ubezpieczenia online wygodnie z domu. W dzisiejszych czasach założenie ubezpieczenia to kwestia paru minut bez konieczności szukania i wyprawy do biura ubezpieczeniowego. Większość polis zakłada się wygodnie online lub telefonicznie.

Najważniejsze ubezpieczenia:

Ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung)
Od 2009 roku jest to w Niemczech ubezpieczenie obowiązkowe. Chroni ubezpieczonego od kosztów leczenia u lekarza, dentysty, w szpitalu jak również pokrywa koszty recept i transportu (karetka). Osoby zatrudnione na umowę o prace otrzymują takie ubezpieczenie zdrowotne automatycznie. Jest to tzw. ubezpieczenie ustawowe.

Osoby niezatrudnione, bezrobotne, prowadzące działalność (Gewerbe) czy zatrudnione na tzw. Mini Job muszą o ubezpieczenie zdrowotne postarać się sami. Maja one do wyboru albo ubezpieczenie ustawowe, które otrzymuje się po na odpowiedni wniosek po spełnieniu kilku warunków, lub ubezpieczenie prywatne.

Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung)

Podobnie jak w ubezpieczeniu zdrowotnym są dwa rodzaje tego ubezpieczenia: ustawowe, w którym ubezpieczeni są wszyscy zatrudnieni na umowę o prace, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy oraz niektóre grupy zawodowe prowadzące własną działalność.

Prywatne ubezpieczenie emerytalne, które to mogą wybrać zatrudnieni jako dodatkowe oraz wszyscy inni nie należący do ustawowego systemu.

Ubezpieczenie na życie (Lebensversicherung)

Zapewnia ochronę finansową dla rodziny w razie śmierci ubezpieczonego. W takim przypadku zostaje wypłacone odszkodowanie ustalone przy zawieraniu umowy. Często takie ubezpieczenie na życie w Niemczech wymagane jest podczas starania się o większy kredyt, np. na zakup nieruchomości.

Ubezpieczenie wypadkowe (Unfallversicherung)

Zapewnia wypłatę odszkodowania lub renty po ulegnięciu wypadkowi.

Ustawowe ubezpieczenie, przysługujące w związku z zatrudnieniem, działa w pracy oraz w drodze do i z pracy.

Natomiast prywatne działa 24 godziny na dobę na całym Świecie bez względu na to czy jesteśmy w domu, na urlopie czy uprawiamy sport. W prywatnym ubezpieczeniu wypadkowym sami ustalamy wysokość sumy ubezpieczeniowej i co za tym idzie wysokość odszkodowania.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung)

Bardzo ważnym (a mimo to bardzo często lekceważonym ubezpieczeniem) jest prywatne ubezpieczenie OC. Chroni ono nas przed kosztami jeśli wyrządzimy szkodę osobom trzecim. Np. Twoje dziecko wybije piłką szybę, jadąc rowerem potracisz pieszego czy podczas wizyty u znajomego wylejesz wino na drogi dywan lub zalejesz wodą sąsiada.,

Ubezpieczenie samochodu (Kfz-Versicherung)

Każdy posiadacz pojazdu zobowiązany jest w Niemczech do min. ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Bez tego ubezpieczenia i odpowiedniego numeru eVB nie ma możliwości rejestracji auta w urzędzie komunikacji.

Dodatkowo do komunikacyjnego OC może być wybrane auto casco. W Niemczech są dwie opcje AC: częściowe (Teilkasko) i pełne (Vollkasko).

Ubezpieczenie zawartości mieszkania (Hausratversicherung)

Ważne ubezpieczenie nie tylko dla osób wynajmujących mieszkanie ale również dla posiadaczy własnych zamieszkanych przez siebie nieruchomości.
Ubezpieczenie mieszkania zabezpiecza ono mienie w mieszkaniu przed skutkami kradzieży, pożaru, zalania, wichury, gradobicia czy nawet kradzieży rowerów lub wózka dziecięcego.

Ubezpieczenie budynku mieszkalnego (Wohngebäudeversicherung)

Zabezpiecza właściciela budynku od skutków pożaru, wichury, gradobicia, uderzenie pioruna, eksplozji, zalania wodą wodociągową. Ubezpieczenie budynku obejmuje sam budynek i na stale z nim połączone części. Nie wolno mylić go z ubezpieczeniem zawartości mieszkania!

Niezależni brokerzy chętnie pomogą Ci w wybraniu odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej. Doradztwo takie jest zupełnie bezpłatne i niezobowiązujące, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu i dostępu do wszystkich liczących się firm i taryf ubezpieczeniowych, możesz liczyć na profesjonalną obsługę.
Dlatego tez przed założeniem jakiegokolwiek ubezpieczenia w Niemczech zawsze warto sprawdzić naszą ofertę.

Skorzystaj z kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeń na naszej stronie internetowej i w razie pytań zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Nasi konsultanci mówią po polsku!

Oferujemy ubezpieczenia firm

ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech allianz
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech alte leipziger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech arag
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech canada
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech europa
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech generali
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech gothaer
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech hanse merkur
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech nurnmberger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wwk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech devk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech interrisk