Zmiana czasu w Europie

W UE prowadzone jest obecnie głosowanie online, aby sprawdzić, czy czas letni powinien zostać utrzymany.

 Temat zmiany czasu wydaje się dużym problemem dla ludzi w Europie. Ponieważ wiele osób narzeka na jet lag po zmianie czasu w marcu i październiku - a wszystko to bez podróży lotniczych. Ankieta online, którą zaplanowano na połowę sierpnia, ma teraz na celu wyjaśnienie, czy tak wiele osób jest przeciwnych zmianie czasu.

 Link do referendum: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements

 Parlament Europejski zwrócił się do Komisji o dokonanie odpowiedniego sprawdzenia w lutym. Odniesiono się do badań, że lato może mieć "negatywne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego". Jednak żądanie komisji, aby całkowicie zlikwidować czas letni i zimowy, nie znalazło wówczas większości. Poprosiło o to jednak kilka państw członkowskich, takich jak Finlandia.

 Uczestnicy ankiety internetowej mają dwie opcje - powiedział rzecznik Komisji. Mogą glosować za utrzymaniem czasu letniego lub ich "zniesieniem w całej Unii Europejskiej". Ponieważ w odniesieniu do rynku wewnętrznego UE Komisja chce uniknąć "mozaiki" różnych przepisów. Z tego powodu Komisja chce również wyraźnie zakazać państwom członkowskim przejścia na system krajowy, jeżeli mają one znieść czas letni.

 Jednocześnie rzecznik prasowy Komisji zwrócił uwagę, że badania dotyczące możliwych problemów zdrowotnych spowodowanych zmianą czasu nie pozwalają na sformułowanie jasnych wniosków do tej pory. Dlatego decyzja musi teraz zostać podjęta "na podstawie innych kryteriów".

 Według Komisji ostatnie badania sugerują, że wpływ na biorytmy może być silniejszy niż oczekiwano. Ponadto efekty oszczędności energii, których początkowo oczekiwano w okresie letnim, byłyby w najlepszym razie "marginalne".

 Ankieta może również uzasadniać wybór: oszczędność energii, zdrowie, wieczorne zajęcia rekreacyjne lub bezpieczeństwo na drodze. W przypadku zniesienia, uczestnicy mogą wskazać preferencję dla "stałego czasu letniego" lub "stałego czasu zimowego".

 Czas letni został wprowadzony w Niemczech w 1980 r. ze względu na oszczędność energii, a znacznie wcześniej w innych państwach członkowskich. Od 2002 r. zmiana czasu została uregulowana w sposób jednolity w całej UE, aby uniknąć problemów spowodowanych różnym czasem w transporcie towarów lub w połączeniach lotniczych lub kolejowych. Zegary są zawsze w ostatnią niedzielę marca, godzinę wcześniej, i odkładane w ostatnią niedzielę października.

 

Źródło: dw.com

Obrazek: RainerSturm_pixelio.de

Oferujemy ubezpieczenia firm

ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech allianz
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech alte leipziger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech arag
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech canada
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech europa
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech generali
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech gothaer
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech hanse merkur
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech nurnmberger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wwk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech devk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech interrisk