Nie trzeba wysyłać paragonów za zakupy do Finanzamtu

Nowe przepisy dotyczące paragonów przy rozliczeniach.

Dobra wiadomość: nie musisz już pokazywać urzędowi podatkowemu żadnych dowodów zakupów czy usług. Przynajmniej dopóki nie zostaniesz o to poproszony. Co to oznacza dla Twojego zeznania podatkowego z 2017 i 2018 roku, przeczytaj tutaj.

Witaj w dobie cyfryzacji. Teraz istnieje obowiązek przechowywania dokumentów zamiast obowiązku prezentacji dokumentów. Nie musisz już przesyłać rachunków do urzędu podatkowego. Tylko wtedy, gdy urząd poprosi Cię o to, by dokładniej przeanalizował twoje zeznanie podatkowe, Wtedy musisz przedłożyć dokumenty potwierdzające odpisy od podatku.

W przyszłości zasadniczo nie przesyłajcie żadnych dodatkowych dowodu do swojej deklaracji podatkowej. Może się zdarzyć, że urząd skarbowy najpierw odeśle te dokumenty z powrotem, a następnie ewentualnie zażąda ich ponownie – niepotrzebna praca dla obu stron.

Uproszczenie jest wynikiem "Ustawy o modernizacji postępowania podatkowego". Celem jest zwiększenie efektywności i skuteczności egzekwowania przepisów podatkowych poprzez zwiększenie wykorzystania technologii informatycznych.

Korzyści z automatyzacji są oczywiste: jest mniej zapytań od podatników. Ponadto przetwarzanie zeznania podatkowego jest szybsze – zwrot podatku trafi dużo wcześniej na konto.

Skonkretyzuj swoje wpisy w deklaracji podatkowej

Aby uprościć zautomatyzowany proces i zmniejszyć liczbę zapytań, należy uczynić te informacje tak dokładnymi, jak to tylko możliwe. Dlatego wskazane jest, aby nie podawać sumy w wyciągu, ale poszczególne elementy tak dokładnie, jak to możliwe. Jest to zalecane na przykład w przypadku kosztów reklamy, darowizn lub usług związanych z domem.

Na przykład: zamiast „Reparaturen 800 €” należy wpisać „26.06.2017: Lohnanteil Reparatur Heizung (Heizungsbau GmbH) 800 €”

Jak długo trzeba przechowywać paragony?

W przypadku jakichkolwiek pytań należy przechowywać wszelkie dokumenty dotyczące zwrotu podatku. Przynajmniej do otrzymania decyzji podatkowej z Finanzamtu. W przypadku osób prywatnych nie ma ustawowego okresu przechowywania.

Ale uwaga: wielu pozbywa się dokumentów podatkowych wraz z nadejściem decyzji. Jeśli jednak decyzja podatkowa została wydana z wyprzedzeniem lub została przesłana z zastrzeżeniem tymczasowości, należy nadal zachować pokwitowania. To samo dotyczy odwołania od decyzji. Dlatego zalecamy, abyś zatrzymał swoje akta podatkowe przez co najmniej cztery lata od złożenia zeznania podatkowego. Wtedy masz wszystko pod ręką, jeśli musisz udowodnić koszty.

 

 

Bildquelle: pixabay / sabinevanerp

 

Oferujemy ubezpieczenia firm

ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech allianz
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech alte leipziger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech arag
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech canada
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech europa
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech generali
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech gothaer
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech hanse merkur
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech nurnmberger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wwk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech devk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech interrisk