Emerytura: Nowi emeryci otrzymują średnio 902 euro

W 2018 r. W Niemczech 784 359 osób przeszło na emeryturę ze względu na wiek. Emeryci otrzymywali średnio 902,13 euro miesięcznej emerytury. Przy czym różnica między emerytami obu płci jest znacząca.

Ustawowa emerytura nie zapewnia wielu seniorom w Niemczech odpowiedniego dochodu na starość – potwierdziły po raz kolejny dane z niemieckiego ubezpieczenia emerytalnego (DRV). Średnio na koniec 2018 r. wypłacono emeryturę w wysokości tylko 902 EUR. Nawet ci, którzy wpłacili co najmniej 45 lat do funduszu emerytalnego, otrzymują średnio „tylko” 1,311 euro emerytury brutto.

Warto mieć przy tym na uwadze, ze jest to właśnie kwota brutto. Od niej musimy odliczyć jeszcze podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

 Kobiety otrzymują o 1/3 niższą emeryturę

Każdy, kto chce mieć przyzwoity dochód na emeryturze, nie może polegać wyłącznie na ustawowych emeryturach w Niemczech. Wskazują na to aktualne dane z Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego (DRV), które po raz pierwszy zostało podane do wiadomości dziennika ubezpieczeniowego. Podczas gdy mężczyźni osiągają miesięczne emerytury w wysokości 1.148 euro, kobiety otrzymują średnio tylko 711 euro.

 45 lat składkowych - średnia emerytura 1311 euro

Najdłużej ubezpieczeni utrzymują średnio 1311 euro miesięcznej emerytury. W tym celu emeryci opłacili 45 lat składek na fundusz emerytalny i osiągnęli standardowy wiek emerytalny. Z jednym zastrzeżeniem: Od 1 lipca 2014 r. można ubiegać się o emeryturę w wieku 63 lat bez zniżek. Jednak emerytura w wieku 63 lat jest wprowadzana stopniowo. Dla potencjalnych emerytów urodzonych w 1964 r. i później nie jest możliwe przejście na emeryturę, dopóki nie osiągną wieku 65 lat.

Uderzające jest jednak to, że warunek „45 lat składkowych” spełnia tylko ułamek emerytów. Tylko 1,16 mln emerytów otrzymało w 2018 r. prawo do emerytury za szczególnie długie ubezpieczenie. To mniej niż 6,4 procent wszystkich emerytów. Przerwy w biografii zawodowej, okresy bezrobocia i przerwanie zatrudnienia w celu zdobycia wykształcenia i opieki ponoszą tutaj swoje żniwo.

Google: Ubezpieczenie emerytalne dominowało w wyszukiwaniu

Niemcy powoli zaczynają zdawać sobie sprawę z tego problemu i starają się uniknąć „biedy na starość”. W drugim kwartale 2019 r. Google zanotowało 3,63 mln wyszukiwań tematów ubezpieczeniowych.

Zwycięzcą oceny jest ubezpieczenie emerytalne. W drugim kwartale 2019 r. żadne inne ubezpieczenie nie było tak często wyszukiwane jak zabezpieczenie emerytalne (ok 110.000 wyszukiwań). Następnymi ubezpieczeniami w rankingu wyszukiwań było ubezpieczenie samochodu i ochrony prawnej na tym samym poziomie. Obie polisy zebrały po 90,500 wyszukiwań.

Pomysł o swojej emeryturze już teraz

Warto więc pomyśleć o swojej przyszłości jak najwcześniej i zastanowić się nad prywatnym dodatkowym ubezpieczeniu emerytalnym. W Niemczech mamy do dyspozycji wiele rozwiązań takiego ubezpieczenia. Zaczynając od klasycznych prywatnych polis, poprzez ubezpieczenia dofinansowywane przez państwo (Riester-Rente) do atrakcyjnych rozwiązań np. dla osób prowadzących działalność gospodarcza: Rürup-Rente. W tym przypadku składki można odliczyć od podatku, czyli dodatkowa emerytura zamiast podatku!

Szczególnie ważne jest to dla osób prowadzących działalność (Gewerbe). W tym przypadku o emeryturę trzeba zatroszczyć się samemu, ponieważ lata te nie są w żaden sposób zaliczane do emerytury.

Więcej informacji na temat ubezpieczeń emerytalnych znajdziesz na naszej stronie:

https://www.euro-contact.info/pl/ubezpieczenia/emerytalne

Lub skontaktuj się z nami:

https://www.euro-contact.info/pl/kontakt

 

Quelle: versicherungsbote.de
Bilder: pixelio.de / uschi dreiucker

Oferujemy ubezpieczenia firm

ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech allianz
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech alte leipziger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech arag
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech canada
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech europa
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech generali
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech gothaer
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech hanse merkur
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech nurnmberger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wwk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech devk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech interrisk