Zastanawiacie się Państwo, czy prowadząc działalność gospodarczą, zarobkową w Niemczech trzeba się ubezpieczyć? Jeśli nie chcesz popełnić błędów i stracić pieniędzy przeczytaj nasz artykuł na temat gewerby i ubezpieczenia.
Zarówno w internecie, jak i w innych mediach publikuje się ostatnio wiele sprzecznych i nieprawdziwych informacji na temat obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Błędy te wynikają z niedoinformowania i wystarczającego braku znajomości przepisów. Jeśli chcecie Państwo uniknąć przepłacania i wysokich kar warto zapoznać się z poniższą publikacją.
Czy osoba prowadząca w Niemczech działalność gospodarcza (Gewerbe) musi się ubezpieczyć?
Przepisy niemieckie mówią, że każda osoba zameldowana w Niemczech, bez względu na status zawodowy, zobowiązana jest to posiadania odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.
Reguluje to § 193 VVG. W wielkim skrócie każda osoba posiadająca miejsce zamieszkania w Niemczech musi posiadać ubezpieczenie zawierające min. leczenie ambulatoryjne (u lekarza) oraz szpitalne. Umowa ubezpieczenia nie może przewidywać wkładu własnego większego niż 5.000 EUR na rok a firma ubezpieczeniowa musi posiadać pozwolenie do prowadzenia działalności w Niemczech. Ubezpieczenie takie nie może być też ograniczone określoną sumą zwrotu kosztów leczenia. Wymagane jest więc ubezpieczenie kosztów leczenia u lekarza i w szpitalu. To w zupełności wystarcza aby mieć odpowiednie ubezpieczenie. Nawet samo leczenie stomatologiczne nie jest wymagane.
Ubezpieczenia z innych krajów, np. z Polski, np. prywatne na wyjazdy za granicę są niewystarczające. Nawet jeśli zawierają klauzule podjęcia pracy zagranica. Przede wszystkim są one przewidziane tylko na wyjazdy urlopowe i głównym punktem, które je wyklucza jest to, że są ograniczone pewną sumą ubezpieczenia, np. 30.000 EUR.
EKUZ, NFZ a ubezpieczenie na gewerbe
Również karta europejska (EKUZ) wydawana przez NFZ nie jest wymaganym ubezpieczeniem zdrowotnym dla osób z „Gewerbe”. NFZ nie wyda tez takiej karty osobie z zarejestrowaną działalnością gospodarczą poza terytorium Polski.
Warto mieć to na uwadze planując dłuższy pobyt lub nawet osiedlenie się w Niemczech.
Przykład: Pracujesz w Niemczech na „Gewerbie” bez ubezpieczenia lub tylko z polskim ubezpieczeniem. Po 2 latach otrzymujesz ofertę pracy na umowę i automatycznie przechodzisz na ubezpieczenie ustawowe do kasy chorych. Kasa ta zapyta Cię o datę przyjazdu do Niemiec i historie ubezpieczenia zdrowotnego do tej pory. Bez ubezpieczenia lub tylko z polskim ubezpieczeniem na wyjazd za granicę kasa chorych potraktuje to jako okres bezskładkowy i niespełnienia obowiązku posiadania odpowiedniego ubezpieczenia. Spowoduje to naliczenie składek od początku pobytu w Niemczech, które będą do zapłacenia od razu w całości.
Wysokość tych składek będzie naliczona od najwyższej granicy dochodu, czyli ok. 805 EUR miesięcznie (stan 09-2019) . Za dwa lata będzie to ponad 19.000 EUR!
Ustawa dotyczy nie tylko osób prowadzących działalność (Gewerbe) ale też wszystkich innych mieszkających w Niemczech. Również osoby bez zatrudnienia czy pracujące na tzw. Mini-Job i tak na prawdę nie podlegające przy takiej umowie pod ubezpieczenie ustawowe. Warto więc również zadbać w takim przypadku o zabezpieczenie prywatne.
Zachęcamy Państwa do wyliczenia skladki ubezpieczenia w naszym kalkulatorze ubezpieczenia na gewerbe albo do zapoznania się z opisem oferty ubezpieczeniowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zatrudnionych i samozatrudnionych.